NovinkyPomáháme zachránit české hospody

14.4.2020
https://primator.cz/wp-content/uploads/2020/04/uvodni-foto-na-web-1280x853.jpg

Pivovar PRIMÁTOR v současné době nejen řeší, jak nejlépe projít dobou restriktivních opatření vyvolaných potřebou bránit se proti novému koronaviru. Současně se spolu s dalšími snaží aktivně pomoci ohroženým hospodám a restauracím. Ty se den ze dne ocitly prakticky bez jediného možného zdroje příjmů. Prodej přes okénko totiž není možný všude, navíc ani zdaleka nenahradí všechny příjmy. Zavřeno je na 90 procent provozoven. Na sklonku minulého týdne proto vznikla platforma Zachraň hospodu.

O co se jedná?
Jde o pomoc majitelům a provozovatelům hospod a restaurací, kteří se v tuto chvíli musí vypořádat s realitou, že nemají prakticky žádný příjem. Chceme přesvědčit hosty, štamgasty, aby podpořili svého hospodského. Aby koupí voucheru zachránili zařízení, kam se za normálních okolností chodí bavit.

Nákupem voucheru? Tedy že by si koupili poukaz, a tak si předplatili útratu?
Ano. Lidé si mohou zakoupit vouchery na dobu budoucí. Teď poskytnou peníze a plnění bude následovat až po rozvolnění stávajících pravidel.

Proč by to měli lidé dělat. Proč je potřeba kupovat vouchery?
Každý člověk, tedy i podnikatel, musí plnit své závazky – platit pravidelné výdaje, jako jsou například energie, nájem, mzdy zaměstnancům. A ve chvíli, kdy nám příjem klesne na nulu, dostává se do problémů. Samozřejmě, podnikatelé by měli mít nějakou rezervu, ale ne vždy to je možné. A ani ten, kdo rezervu má, věčně se zásobami nevystačí.

A jaký je důvod, že se náchodský pivovar v této iniciativě angažuje? Vy přeci pivo prodáváte i v této době.
Ano, pivovar stále vaří, i když také s určitým omezením. Zastavit pivovar je sice jednoduché, těžko se pak ale výroba znovu rozbíhá. Prodej lahvového piva pokračuje, ale nenavýšil se nijak výrazně, sudový prodej je takřka na nule. Ale naše podpora projektu Zachraň hospodu se váže na budoucnost. Nechceme nechat padnout restaurační sektor v České republice.

A jak konkrétně jste se zapojili?
Na jedné straně se snažíme, aby se o projektu vědělo. A na straně druhé české pivovary zafinancovaly vznik systému, díky kterému je možné se na internetu k projektu připojit. Také dokáže vyrábět a prodávat vouchery, ověřujeme registrovaná zařízení.

Nehrozí, že si vykutálený podnikatel nechá proplatit vouchery a pak najednou zmizí i s penězi?
Myslíme, že každý podpoří hospodského, kterého zná, kterému důvěřuje. Nikdo nedá peníze jen tak někomu. Tento projekt je adresný. Jde o podporu konkrétních lidí konkrétní hospody. Navíc restaurace a hospody, které se zaregistrovaly, souhlasí s podmínkami zapojení do iniciativy. Jejich součástí je i povinnost zakoupený voucher akceptovat.

Kde je možné se do projektu zapojit?
Na webových stránkách zachranhospodu.cz. Lidé tu mohou také nominovat hospodu, které chtějí pomoci. Platnost poukazů je stanovena do konce letošního roku. Pevně věříme, že lidé najdou prostředky pro to, aby žádná nemoc neporazila tak důležitou instituci, jako je česká hospoda!