NovinkyV hlavní roli chmel. V PRIMÁTORu uvařili unikátní ležák, aroma a chuť vás nadchne.

14.9.2021
https://primator.cz/wp-content/uploads/2021/09/pr_uvod-1280x960.jpg

V hlavní roli chmel. V PRIMÁTORu uvařili unikátní ležák, aroma a chuť vás nadchne

Neposedný náchodský pivovar PRIMÁTOR. Proč neposedný? „Nechceme vařit pořád dokola jen jedenáctku,“ říká šéf pivovaru Petr Kaluža. V Náchodě se tak pustili do dalšího výjimečného piva – uvařili první „Single Hop“. Jde o ležák, který se chmelí pouze jednou odrůdou chmele. A PRIMÁTOR zvolil odrůdu opravdu unikátní. Jmenuje se Most a jen tak někde ji neochutnáte.

Nové pivo, které se jmenuje PRIMÁTOR Single Hop Lager, je víc než zajímavý. Hlavní roli v něm hraje chmel Most, který je „křížencem“ amerického aromatického chmele Cascade a českého divokého chmele. Díky této kombinaci má ležák neopakovatelnou chuť.

„Chmel propůjčuje pivu vůni tropického ovoce, můžeme v něm cítit tóny ananasu, jahod i grepu. Tento nezvyklý soubor chutí a vůní v kombinaci s českým ležákem dává velký smysl. Obvykle se pivo chmelí třikrát, my jsme nový speciál chmelili rovnou čtyřikrát, abychom bohatou chuť chmele opravdu vypíchli,“ vysvětluje šéf pivovaru Kaluža.

Český ležák se obvykle chmelí dvěma až třemi odrůdami. Single Hop je jiný – k chmelení se využívá jen jedna jediná odrůda. Dá se říct, že vlastnosti odrůdy chmele se plně „otisknou“ do piva. O to víc záleží na kvalitě odrůdy. V Náchodě si dali s výběrem velmi záležet.

„Chtěli jsme nějakou ne příliš známou nebo stokrát objevenou odrůdu. Vybírali jsme z více než 30 druhů a vylučovací metodou jsme došli k odrůdě Most. Dá se říct, že jsme se k ní dočuchali. Je to nová česká odrůda, zkřížil ji a vyšlechtil ji Jindra Křivánek. Je to chmelařský odborník a srdcař,“ vypráví Kaluža.

Šéf pivovaru zdůrazňuje, že ne každý chmel je pro Single Hop vhodný. Důležitá je vůně, hořkost i doznívání. Chmel Most novému ležáku dává všechny kvality.  „Když se napijete a necháte chuť působit, musíte mít touhu napít se znovu. A to významně ovlivňuje právě chmel. Když jsme degustovali nový PRIMÁTOR Single Hop Lager, skoro nešlo přestat,“ směje se bývalý sládek Kaluža.

Z odrůdy Most navíc doposud uvařilo pivo jen několik malých pivovarů. PRIMÁTOR je jediný větší pivovar, který Most k Single Hopu použil. „Chceme náš nový ležák představit „po celém světě“  – máme  28 exportních partnerů na takřka všech kontinentech,“ plánuje Kaluža.

Čeští milovníci piva budou moct první náchodský Single Hop ochutnat už 28. září na svátek sv. Václava. „Na podzim vaříme vždy nějaký speciál. Až do loňského roku jsme vždy vařili z čerstvého zeleného chmele. Byli jsme jedni z prvních, kteří čerstvý chmel používali. Tohle téma nám už přijde vyčerpané, chceme se na chmel dívat z jiného úhlu pohledu,“ vysvětluje motivaci k novince Single Hop Kaluža.

Plánuje, že i příští podzim přijde PRIMÁTOR s novým Single Hopem, ve kterém využije zase jinou odrůdu chmele. „Chceme z toho udělat tradici,“ slibuje šéf pivovaru. Pro PRIMÁTOR je důležité přinášet konzumentům možnost objevovat nové chutě. Pod heslem „Otevíráme cestu chuti“ se v PRIMÁTORu snaží hledat nové a doposud neobjevené kombinace. „Jsme pivovar, který umí skvělou jedenáctku, Weizen i silné ležáky. Už přemýšlíme, co uvaříme příště. Nová piva nás prostě baví!“ uzavírá ředitel pivovaru Petr Kaluža.

 

Jindra Křivánek spolu se současným sládkem Pavlem Novákem.