NovinkyPivovar PRIMÁTOR slaví 150 let

30.3.2022
https://primator.cz/wp-content/uploads/2022/03/web-Novinky.jpg

Pivovar PRIMÁTOR slaví 150 let

VSTUPENKY ZDE

VÍCE INFORMACÍ O SLAVNOSTECH ZDE

Letošní rok je pro pivovar PRIMÁTOR opravdu výjimečný. Náchodský pivovar už 150 let otevírá cestu chuti. A tak důležité narozeniny je potřeba pořádně oslavit. PRIMÁTOR proto na 25. června 2022 přichystal velkolepou akci na Masarykově náměstí v Náchodě. 

PRIMÁTOR chce, aby si den užila celá rodina. Návštěvníci se tak mohou těšit na skvělá hudební vystoupení, pozvání přijal například oblíbený zpěvák Janek Ledecký, písničkář Xindl X, kapela Horkýže Slíže, dívčí pop-rocková skupina The Apples nebo zpěvák a kytarista Sebastian. Nebude chybět ani narozeninový ohňostroj.

Dále je připravený bohatý doprovodný program. „Chceme, aby se v ten den bavili úplně všichni. Kromě hlavního pódia jsme přichystali i druhou stage pouze pro děti,“ popisuje ředitel náchodského pivovaru Petr Kaluža. Malí hosté se dále mohou těšit třeba na skákací hrad, ukázky vozidel policie, hasičů a záchranné služby. Pro tvořivé budou připraveny dílničky, oblíbené malování na obličej a mnoho dalšího.

„Dospělé navíc čeká narozeninový dárekJubilejní ležák uvařený právě pro tuto příležitost“ zve na festival Petr Kaluža. „Bude to světlá nefiltrovaná dvanáctka, pořádně nachmelená jak žateckým červeňákem, tak další českou aromatickou odrůdou Harmonie.“ láká Kaluža na novinku od PRIMÁTORU. Tento ležák i ostatní piva a limonády z náchodského pivovaru budou po celý den na náměstí zcela zdarma. To je dárek, který PRIMÁTOR připravuje pro všechny svoje fanoušky a příznivce.

Pro gurmány bude připravena food zóna s bohatou nabídkou pokrmů – od tradičních opékaných mas, přes burgery až po sladké variace včetně kvalitní kávy.

V ceně vstupenky na oslavy je nejen zmiňovaný program, od koncertů, show či zábavy pro děti, ale také doprava vláčkem do pivovaru a zde komentovaná prohlídka. Vstupenky lze zakoupit již v předprodeji v pivovarské prodejně či na e-shopu pivovaru PRIMÁTOR.

Ještě před samotnými slavnostmi vznikne nová publikace o PRIMÁTORU v omezeném nákladu, k mání bude jen 500 kusů. U příležitosti jubilea pivovar nechal vyrobit také 500 pamětních mincí, které budou zlaceny ryzím zlatem.

A jelikož se jedná o oslavy 150. narozeniny, nemůžeme pominout to nejzajímavější z historie. Náchodský pivovar byl založen v roce 1872. Jak asi mohlo takové pivo před 150 lety chutnat? „Zásadní rozdíl byl v tom, že pivo bylo tehdy pouze nefiltrované,“ vysvětluje ředitel Kaluža. Obrovský rozdíl je samozřejmě v technologiích, které jsou dnes mnohem sofistikovanější a modernější. Dnešní pivo již netrpí sezónností. „Jsme schopni vyrábět stále stejné pivo po celý rok. Kdysi sládky trápilo, že když byla špatná zima, nebylo dostatek ledu, nebyly chladné sklepy a pivo chutnalo jinak,“ říká Petr Kaluža.

PRIMÁTOR stále vyvíjí nová piva, hledá nové chuti a možnosti. Je největším výrobcem svrchně kvašených piv v České republice. Nezapomíná však ani na klasický ležák a bude pokračovat v úspěšné tradici trvající již nepřetržitě 150 let. Prostě bude se všemi silami snažit naplňovat slogan pivovaru: „Otevíráme cestu chuti“.

Pivo se v Náchodě vaří nepřetržitě od roku 1872 a navazuje tak na mnoha set letou tradici pivovarského řemesla. Na zasedání městského zastupitelstva 30. června 1871 byl jednohlasně schválen návrh na stavbu pivovaru. V dubnu 1872 byl slavnostně položen základní kámen nového pivovaru. V říjnu 1873 bylo uvařeno celkem 17 várek 10° a 11° piva. První pivo vystaveno (prodáno) 6. prosince 1873. K roku 1935 se váže zavedení obchodní známky „Náchodský PRIMÁTOR“. Použita byla pro nově vyráběné tmavé 12° pivo. S krátkou přestávkou je tato obchodní známka v podobě „PRIMÁTOR“ používána dosud.