NovinkyHospodu nám nikdo a nic vzít nedokáže

18.5.2020
https://primator.cz/wp-content/uploads/2020/05/hospoda-1280x853.jpg

Pivovarník Petr Kaluža: Hospodu nám nikdo a nic vzít nedokáže

Otevření zahrádek hospod a restaurací je důležitým krokem k návratu našeho normálního života. Nejde pouze o pocit vychutnat si čepované pivo, ale i o příležitost potkávat se, diskutovat u piva a těšit se ze společnosti.

Hospoda vždy byla středobodem české kultury a společenského vyžití. Jedinečná kombinace přátelské atmosféry, dobrého piva a laskavého hospodského bavila již naše předky. A nelze pochybovat o faktu, že také příští generace si k ní – i přes nadměrnou digitalizaci – najdou cestu.

Pro náchodský pivovar PRIMÁTOR jde o restart, i když v pivovaru se život zcela nezastavil. Pivo, byť v redukovaném objemu, se vařilo dál. Coby stabilní zaměstnavatel své lidi nepropouštěl a ani se k tomu nechystá.  V tuto chvíli se vrací k normálu. Více se o podpoře hospodských a aktuálním dění v pivovaru rozhovořil ředitel pivovaru Petr Kaluža.

Uzavření hospod přišlo den ze dne. Co zásoby piva, které hospodští měli?

Nejlepší pivo je čerstvé pivo, za tím si stojím. Proto jsme ho zdarma hospodským vyměnili. I přesto, že kvalita našeho piva je taková, že se pivo v sudech nezkazilo, nechceme jít cestou umělého prodlužování doby spotřeby. Abychom papírově deklarovali, že pivo v sudech zůstalo v pořádku. Výměna za čerstvé. Nic jiného nepřipadá v úvahu.

Takže provozovatelé hospod o nic nepřišli?

Ne. Žádný hospodský přece nenadchne hosty starým pivem. Pivo je potravina a musí být čerstvé. Náš důraz na kvalitu je prvořadý. Sice nás to bude stát relativně dost peněz, ale z toho neslevíme. Uměle trvanlivost prodlužovat nelze.

Podpora hospod je dlouhodobou strategií náchodského pivovaru. Změnila na tom něco koronavirová krize?

Původně jsme měli na jaro připravený nový program na podporu našich hospodských. Spustit jsme jej chtěli 1. dubna, ale zasáhl koronavirus. Proto jsme pružně přeorganizovali jeho podobu. A tak jsme například nechali ušít roušky, které jsme rozvezli našim zákazníkům, poskytli jsme jim zdarma dezinfekci. Zapojili jsme se také do kampaně Zachraň hospodu. Podpora hospod je cesta, ze které nechceme uhnout.

Pokud byla hospoda nebo restaurace skutečně zavřená a neprodávalo se například ani přes okénko, asi bylo nutné před znovuspuštěním píp soustavu trubek vyčistit?

Jakmile se hospody v březnu zavřely, tak jsme je začali objíždět a vše jsme zakonzervovali. Vysanitovali pivní vedení, pečlivě vyčistili výčepní kohouty, dali vše do stavu, kdy jen stačí narazit sud a začít čepovat. V tomto směru, myslím, nebyl žádný problém.

Vrátil se již pivovar k původní produkci?

Po jistém utlumení výroby, kdy jsme ale měli dostatečné zásoby piva ve sklepě, už vaříme víc. Vaříme pivo již na červenec, kdy očekáváme zvýšení zájmu a znovunastartování trhu.

Museli jste pivo ze svých zásob likvidovat?

Nemuseli. Nedržíme nadměrné skladové zásoby sudů, aby pivo nestárlo již u nás. Pružným řízením jsme pivo dodali na exportní trhy, které byly ještě otevřeny.

Ekonomické ztráty ale zřejmě budou.

Někteří lidé prezentují názor, že se spotřeba překlopila od sudového do spotřeby lahvového piva. Ale tak to není. Propad prodeje sudového piva nelze nahradit lahvemi.

Ekonomicky tento rok pro nás nebude dobrý. Nutí nás o to více přemýšlet, kam peníze vložit. Rozhodně ale nechceme propouštět zaměstnance. Navíc když trh padl, není na místě bezhlavě šetřit. Naopak – je to příležitost hledat, kam investovat.

Kde se náchodské sudové pivo prodává?

Pivovar PRIMÁTOR je primárně regionální, takzvaně okolokomínový. Ale dodáváme i do vzdálenějších větších měst, jako třeba Praha, Brno, Hradec Králové.

Pandemie změnila veškeré plány, místo připravených akcí se začala řešit dezinfekce, roušky, propad prodeje piva. Je vůbec prostor pro nové projekty?

Říká se, že firma, která neinovuje, umírá. Ano, teď a tady žádné nové pivo na trh neuvedeme, ale máme rozpracováno několik nových projektů. Na další nové pivo se mohou naši fandové těšit už na podzim.

Jaké bude?

Tak kromě toho, že i letos se chystáme na Špringla, speciál vařený z čerstvého zeleného chmele, chceme do sortimentu uvést nové svrchně kvašené pivo.

Nezastavily se investice?

Rozhodně ne. Naopak. Zhruba 10 milionů letos investujeme do rekonstrukce stáčírny sudů. V tuto chvíli je již položena nová podlaha, začalo se na ní pracovat týden po Velikonocích. Hodinový výkon linky jsme zdvojnásobili na 120 sudů nákupem nového plniče a na podzim budeme instalovat automatickou paletizaci. Jedná se o robotickou ruku, díky níž odpadne fyzická namáhavá práce.

Co znamenal nečekaný a náhlý vpád pandemie pro Vás osobně?

Byl to vhodný okamžik k zastavení se a rozhlédnutí. Přehodnotil jsem některé své priority, lépe pracuji s vlastním časem. Snažím se hledat nové příležitosti tam, kde bych o tom předtím neuvažoval. Trávím více času s rodinou. A už se nemůžu dočkat, až půjdeme do restaurace na dobrý oběd a dáme si čepované pivo.